Saules enerģija

Elektroenerģijas pašražošanas iespējas ir pieaugušas. Ja vēl ne tik sen Latvijā izstādīja vēja ģeneratorus, tad tagad šo elektrības mikroģenerācijas veidu pārspēj saules paneļu uzstādīšana.

Saules paneļu jeb bateriju izmatošana kļūst arvien populārāka ne tikai elektroenerģijas cenu pieauguma dēļ, bet uzstādīšanas un arī izskata dēļ. Saules paneļi mazāk ietekmē apkārtējo vidi, viegli pielāgojami un uzstādīšanas izmaksas arī manāmi zemākas salīdzinājumā ar vēja ģeneratoru.

Visbiežāk mājsaimniecībās saules paneļus uzstāda uz jumtiem, jo tad tas ir lietderīgi, izskatīgi un neaizņem papildus vietu. Bet tikpat labi saules baterijas var iekārtot uz sienām, balkoniem vai, ja ir iespēja, uz specialām sastatnēm, kur zem tam, piemēram, var būt nojume vai garāža.
Uzstādot saules paneļu ir jāņem vērā, cik daudz elektroenerģijas būs nepieciešams. Jānovērtē iekārtas un ierīces, kas tiek lietotas mājsaimniecībā. Vai ir uzstādīts siltumsūknis, elektroauto uzlādes stacija? Kā arī ir jāizvērtē paneļu novietojums, lai maksimāli efektīvi tos izmantotu.

Strāvas invertori ir galvenā saules enerģijas ražošanas procesa sastāvdaļa. Vienkāršiem vārdiem sakot, tā elektrība, ko uzkrāj saules baterija, virzās tikai uz vienu pusi, t.i. līdzstrāvā (DC). Piemēram, kā parastā baterijā, kur ir + un -. Bet visas elektoriekārtas, kuras pieslēdzam kontaktligzdai, darbojas pēc maiņstrāvas standarta (AC).

Tātad, lai saules paneļu saražoto elektrību mēs varētu lietot mājsaimniecības vajadzībām, to no līdzstrāvas jāpārveido uz maiņstrāvu. Tieši šim ir domāts invertors.

Invertori arī ir dažādi, atkarībā no vajadzības.

  1. Invertori. Tie ir tādi, kas tiek pievienoti vienas saules panelim. Tādus var lietot, piemēram ceļa zīmju apgaismošanai, videokameru darbības nodrošināšanai un c.
  2. Tīkla invertori ir plašāk pielietojamie. Tāds invertors ir piesaistīts vairākiem vai viesiem uzstādītajiem saules paneļiem, kas savienoti ķēdē.
  3. Hibrīdinvertori palīdzes saražoto vai pārražoto enerģiju pārvietot uz akumulatoriem, kur tā tiks uzglabāta. Invertori var būt ar tālvadības iespējām, kas palīdzēs pārvadīt un atrisināt darbības kļūdas arī attālināti.

Saules paneļu stiprinājumiem ir jābūt drošiem un jāiztur ne tikai paneļu smagums, bet tiem nav jābojā mājas sienas, jumtu, jāiztur ilggadēja putekļu, vēja, sniega un lietus korozīvā iedarbība. Paneļi nevar tikt piestiprināti pārāk tuvu no jumta plaknes, jo ir jānodrošina pietiekama ventilācija, lai paneļi nepārkārstu.

Vēl jumta paneļu stiprinājumiem ir jānodrošina paša jumta izturību, lai izturētu slodzi, nebojātos, neieliektos vai neplaisātu.
Ja sekojošu iemeslu dēļ:

  1. Uz jumta nav pietiekoši vietas,
  2. Mājas jumts diezgan daudz laika atrodas ēnā,
  3. Sarežģīti pielāgot paneļu leņķi uz jumta,

nav iespējas izvietot konstrukciju, tad var izvēlēties brīvi stāvošu konstrukciju uz zemes gabala. Tās galvenā nepieciešamība ir brīvs un nelietojams zemes gabals. Un jārēķinās ar to, ka tāda konstrukcija būs vides elements.

Šīs konstrukcijas ir lielisks risinājums saules paneļu parkiem, industriāliem vai liela enerģijas patēriņa mērķiem.

Ņemot vēra visas iespējas, konstrukcijas tiek iedalītas:
Brīvi stāvošas konstrukcijas, kas var būt:

  • pāļu,
  • betonētā,
  • enkurotā,
  • skrūvpāļu.

Jumta konstrukcijas iedalās

  • slīpā jumta konstrukcija, ko izvēlas atkarībā no jumta klājuma: dakstiņš, metāla dakstiņš, valcprofils, bituma šindelis, šīferis, trapecveida.
  • plakanā jumta konstrukcijai pirms uzstādīšanas ir jāaprēķina nepieciešamais paneļu slīpuma leņķis (5, 10, 15, 20 vai 30˚), tad jāizvēlas enkurotā vai balasta konstrukcija no karsti cinkota tērauda vai alumīnija stiprinājumiem.

Saules paneļu savienošana notiek speciālu MC4 savienotāju jeb konektoru palīdzību. Konektori ir paredzēti kabeļu un paneļu savienošanai. Gan kabeļi, gan savienotāji ir dažāda izmēra: 2, 5, 4 vai 6 mm². MC4 savienotāji ir īpaši izturīgi pret elektroķīmisko koroziju un mitrumu, tiem ir ilgs ekspluatācijas un efektivitātes mūžs.

Saules enerģija

Aicinām Jūs pieteikties SolaX-Onninen Baltija rīkotajam vebināram, kurā būs lieliska iespēja no SolaX ekspertiem uzzināt par to, kā izvēlēties ideālu akumulatoru SolaX hibrīdsistēmām, kā palielināt efektivitāti, kā uzlabot enerģijas uzglabāšanu, kā arī saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem.

Vebināra norises datums:
8. janvāris
Vebināra norises laiks:
no 10:00 līdz 13:00
Reģistrēšanās:
Pieteikties vebināram ŠEIT.
Pēc reģistrēšanās Jūs to saņemsiet e-pastā no Solax pārstāvjiem.

! Informējam, ka vebinārs būs angļu valodā!