Kanalizācijas sistēmas - noderīgi padomi privātmāju īpašniekiem

Mūsdienās ērtas un vienmēr funkcionējošas labierīcības ir kļuvušas par vienu no dzīves kvalitātes pamata nosacījumiem. Ūdens krānā virtuvē un veļas mašīnā, tualete un vanna vai dušas kabīne mājvietā - reti kurš šodien apšaubīs šo sadzīves ērtību svarīgo lomu mūsu ikdienā. Bet, lai mēs varētu baudīt šīs ērtības, īpaši par to nepiedomājot, visam pamatā ir pareizi un kvalitatīvi izbūvēta kanalizācijas sistēma, kas turklāt arī mūsdienu vides aizsardzības prasībām.

Kanalizācijas sistēmas - centralizēto vai lokālo ?

Pamatā kanalizācijas un notekūdeņu izvadīšanas jautājuma risināšanai ir divi ceļi - pieslēgums centralizētai (pilsētas) kanalizācijas sistēmai, vai individuālas jeb decentralizētas sistēmas izveide.

Pirmais variants neapšaubāmi ir ērtāks - nebūs pašam jādomā par tādām lietām kā bedru tīrīšana vai notekūdeņu aizvadīšana, arī par sistēmas atbilstību ES regulām vides aizsardzības jomā jau būs parūpējies pakalpojuma sniedzējs; atliks vien uzstādīt skaitītāju un norēķināties par patērēto ūdens daudzumu. Pēdējos gados daudzās vietās ir izbūvēti centralizētie kanalizācijas tīkli ar Eiropas Savienības finansējumu – pie šiem tīkliem pieslēgties būs vēl izdevīgāk, jo būs jāmaksā tikai par kanalizācijas vada izbūvi savā teritorijā.
Tomēr pieslēgties centralizētai kanalizācijas sistēmai ne vienmēr ir iespējams - tā var atrasties pārāk tālu, rasties kādi tehniski šķēršļi, vai arī īpašnieks kaut kādu apsvērumu dēļ to nevēlas. Tādos gadījumos ir iespējams izveidot savu individuālo kanalizācijas sistēmu.

Kas jāņem vērā decentralizēto kanalizācijas sistēmu lietotājiem

Jāņem vērā, ka arī individuālās kanalizācijas sistēmas izveidošana būs jāsaskaņo ar pašvaldību. Saskaņošanai būs nepieciešams nekustamā īpašuma plāns ar plānoto kanalizācijas atrašanās vietu, kā arī darbu projekts. Veidojot kanalizācijas sistēmu, ir svarīgi, lai tās projekts tiktu rūpīgi un pareizi izveidots – īpaši svarīgi tas ir vietās, kur gruntsūdens ir vāji pasargāts.

Pirms kanalizācijas veidošanas darbu uzsākšanas jāpārliecinās, vai:

tiek ņemti vērā būvniecības un hidroģeoloģiskie apstākļi,
kanalizācijas sistēma atrodas vietā, kas nevar applūst.
Tie nekustamā īpašuma saimnieki, uz kuriem tas attiecas, droši vien jau ir informēti, bet tāpat nenāk par ļaunu atgādināt, ka pirms pāris gadiem tika pieņemti jauni MK noteikumi Nr. 384 "Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu" paredz gan individuālo kanalizācijas sistēmu reģistra izveidi pašvaldībās, gan prasības stingrākas šo sistēmu apsaimniekošanai. Konkrētāk par noteikumu prasību piemērošanu jūsu dzīves vietā jāinteresējas savā pašvaldībā.

Kādu individuālās kanalizācijas risinājumu izvēlēties ?

Pastāv vairāki individuālās kanalizācijas veidi:

  • Krājrezervuārs,
  • Septiķis,
  • bioloģiskās attīrīšanas iekārtas.

Lai izvēlētos sev piemērotāko kanalizācijas veidu, jāņem vērā gruntsūdeņu dziļuma līmenis mājas atrašanās vietā, apdzīvotība un gruntsūdeņu pasargātība.

Vienkāršākais veids – krājrezervuārs

Izvēloties šo variantu, visi notekūdeņi sakrāsies tvertnē, kura būs regulāri jāiztukšo (to dara ar tam speciāli paredzētu tehniku). Katram ir jāizdomā un jāaprēķina, cik lielu tvertni izvēlēties – jo lielāka tvertne, jo dārgākas būs uzstādīšanas izmaksas, savukārt mazāku tvertni uzstādīt būs lētāk, bet tā biežāk jāiztukšo. Domājot par nepieciešamo tvertnes lielumu, noteikti jāņem vērā iedzīvotāju skaits un tas, vai māja tiks apdzīvota visu gadu vai tikai dažus mēnešus gadā.

Krājrezervuāra priekšrocības:

  • to ir atļauts uzstādīt vietās, kas ir blīvi apdzīvotas,
  • drīkst izmantot vietās, kur gruntsūdens ir vāji pasargāts un infiltrācijas lauka būvniecība ir aizliegta,
  • visizdevīgākais risinājums mazam notekūdeņu apjomam.

Šis kanalizācijas veids nebūs izdevīgs gadījumā, ja mājsaimniecībā ir daudz notekūdeņu, jo rezervuārs būs bieži jāiztukšo.

Septiķi

Septiķis ir tvertne, kas sadalīta trīs daļās un darbojas pēc daļiņu nosēšanās principa. Septiķa pirmajās tvertnēs cietās daļiņas nosēžas lejas daļā, bet pārējais ūdens aiztek tālāk uz filtrēšanas zonu, no kuras tas tiek aizvadīts gruntī. Septiķus ir labi izmantot vietās, kur gruntsūdeņi ir labi pasargāti, kā arī atrodas diezgan dziļi. No septiķa ir nepieciešams atsūknēt nogulsnes aptuveni 1 līdz 2 reizes gadā (tas atkarīgs no noslogojuma).

Septiķa priekšrocības:

  • zema pašizmaksa,
  • tā darbināšanai nav nepieciešama elektrība,
  • vienkārša lietošana - nav nepieciešama notekūdeņu izvešana.

Septiķis ir tā saucamais mehāniskais notekūdeņu attīrītājs, kas tos attīra tikai daļēji, tāpēc jāņem vērā, ka septiķi nevar uzstādīt vietās, kas ir blīvi apdzīvotas, kur nav pasargāts gruntsūdens un no septiķa nākošais ūdens nedrīkst ieplūst publiskās ūdenstilpnēs.

Mūsdienīgākais risinājums – videi draudzīgā bioloģiskā kanalizācija

Bioloģiskajā notekūdeņu attīrīšanas iekārtā notekūdeņus attīra baktērijas un mikroorganismi, pārtiekot no organiskajām vielām šajos ūdeņos. Šī iekārta ir vispiemērotākā mūsdienu notekūdeņiem, jo ikdienā katra mājsaimniecība izmanto arī ķīmiskas vielas (piemēram, veļas pulverus, trauku mazgājamos līdzekļus u.c.), un šādus ūdeņus ir īpaši svarīgi attīrīt, lai neradītu vides piesārņojumu.

Bioloģiskās kanalizācijas sistēmas priekšrocības ir:

  • reģionos, kur gruntsūdeņi ir vāji pasargāti vai nepasargāti, tas ir vienīgais atļautais kanalizācijas veids,
  • ilgtermiņā izdevīgāks risinājums, jo šīs sistēmas apkope jāveic reti,
  • videi draudzīgs risinājums,
  • tai nav kanalizācijas smakas.

Lielākajai daļai šo iekārtu ir nepieciešama elektrība, tomēr tās patēriņš nav liels. Jāņem vērā, ka, iegādājoties šādu iekārtu, tai jābūt ar CE marķējumu, kas nozīmē, ka tai ir veikti kvalitātes testi un tā patiešām veiks savu uzdevumu. Sertificētas iekārtas būs vieglāk nodot ekspluatācijai, kā arī šos sertifikātus nepieciešamības gadījumā varēs uzrādīt Valsts vides dienestam.

Atcerieties – lai kādu risinājumu jūs izvēlētos, vienmēr būs vērts paļauties uz laba profesionāļa padomu un izvēlēties ilgi un uzticami kalpojošas augstas kvalitātes iekārtas, kuras izvēlēties jums palīdzēs Onninen Industrijas un infrastruktūras produktu grupas vadītājs Kārlis Cīrulis, t. 29228424.

Raksts tapis sadarbībā ar 1188.lv