Divdesmitā gadsimta deviņdesmitajos gados Latvijā, sākoties straujai ekonomiskajai izaugsmei, radās daudz jaunu uzņēmumu un tika attīstīti aizvien lielāki infrastruktūras objekti – ražotnes, dažādas sabiedriskās ēkas. Pieaugot būvju izmēriem un palielinoties cilvēku skaitam tajās, būtiski pieaug arī potenciālais ugunsgrēku radīto seku risks, un ir nepieciešams domāt par pasīvo un aktīvo uguns aizsardzību.
Ja vērtējam ugunsgrēku skaita statistiku, tad, salīdzinot laika intervālus no 1993. gada līdz 1997. gadam un no 2017. gada līdz 2021. gadam, var novērot, ka ugunsgrēku skaita pieaugums nav proporcionāls cietušo cilvēku skaitam. Minētajos periodos ugunsgrēku skaits ir pieaudzis no 5823 līdz 8104 ugunsgrēkiem gadā jeb par 39%, savukārt cietušo skaits ir palielinājies no 118 līdz 278 cilvēkiem gadā jeb par 135%. No minētās statistikas redzams, ka cietušo skaits ir audzis 3,5 reizes straujāk nekā negadījumu skaits.
Ņemot vērā šos statistikas rādītājus un ikdienā komunicējot ar ugunsdzēsības sistēmu montāžas un apkalpošanas speciālistiem, rodas secinājums, ka maksimāla uzmanība tiek pievērsta pasīvajiem risinājumiem, kuri novērš ugunsgrēka rašanās cēloņus un ierobežo liesmu izplatīšanos lielās teritorijās, taču pārāk maza uzmanība tiek veltīta aktīvajām sistēmām, kuras nodrošina uguns dzēšanu uzreiz pēc tās rašanās.
Vietējā tirgū ienākot ārzemju investoriem, aizvien plašāk tiek lietotas sprinkleru un citas sistēmas, kuras nodrošina maksimāli efektīvu liesmu slāpēšanu un minimizē finansiālos zaudējumus ražotnēs un noliktavās. Taču tādi publiskie objekti kā bērnudārzi, skolas, pansionāti un slimnīcas, kur var uzturēties ļoti daudz cilvēku, kuriem ir ierobežotas pārvietošanās spējas un kuri var apjukt ugunsgrēka gadījumā, bieži vien tiek būvēti bez aktīvajām ugunsdzēsības sistēmām.
Sabiedriskajās ēkās populārākā aktīvā ugunsdzēsības sistēma ir ugunsdzēsības skapji, kas ir ļoti neefektīvs risinājums, jo telpās ugunsgrēka laikā rodas piedūmojums, paaugstinās temperatūra un strauji izplatās liesmas, kuras traucē tos efektīvi izmantot. Tajā pašā laikā, piemēram, slimnīcā visus pacientus nav iespējams operatīvi evakuēt, līdz ar to tie var nonākt dzīvībai bīstamā situācijā, kuru varētu novērst, uzstādot efektīvāku aktīvo ugunsdzēsības sistēmu.
Oficiālās statistikas portāls.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistika.
SIA Onninen 2022. gadā sāka sadarbību ar vienu no pasaules vadošajiem ugunsdzēsības sistēmu ražotājiem – ASV uzņēmumu Victaulic. Viens no sadarbības sākšanas mērķiem bija vairot vietējo speciālistu zināšanas. Victaulic klientiem piedāvā neierobežotu mācību ciklu, kas pieejams ne tikai montāžas uzņēmumiem, bet arī projektētājiem, būvuzraugiem un citiem nozares profesionāļiem. Šajā īsajā sadarbības periodā par dažādiem jautājumiem ir izglītoti vairāk nekā 200 speciālistu. Iesaistoties diskusijās ar nozares pārstāvjiem, skaidri redzams, ka speciālisti ir gatavi iegūt jaunas zināšanas un mācīties par tirgū pieejamajām tehnoloģijām. Sarunās jāturpina iesaistīt pēc iespējas lielāku interesentu pulku, ir jāinformē par mūsdienīgām tehnoloģijām, kuras ir vienkārši uzstādāmas, nodrošina ilgmūžību un veicina cilvēku labklājību, kā arī samazina finansiālos zaudējumus. Tikai pareizi projektētas un uzstādītas inovatīvas tehnoloģijas veicinās turpmāku nozares attīstību, padarot sabiedriskās un industriālās ēkas pēc iespējas drošākas.
Starpība starp pareizi un nepareizi izveidotu sistēmu.
Victaulic pirmsākumi datējami ar 1919. gadu, kad Lielbritānijā tika izgudrots gropētais savienojums. Ar to varēja ātri savienot metāla cauruļvadus un nodrošināt degvielas transportu. Savienojumi kļuva populāri arī Amerikas Savienotajās Valstīs, un jau vairāk nekā 50 gadu OGS (original grooving style) tehnoloģija ir ugunsdzēsības nozares standarts cauruļvadu savienošanā. Taču uzņēmums nesnauž uz lauriem, tas piedāvā unikālus uzstādīšanai gatavus savienojumus jeb kaplingus, kuriem nav analogu montāžas kvalitātē un ātrumā.
Victaulic katru gadu investē vairāk nekā 100 miljonus dolāru izpētē un jaunu produktu attīstībā un ir viens no inovatīvākajiem uzņēmumiem pasaulē. Tam ir vairāk nekā 100 gadu pieredze nozarē, kas dod milzīgas priekšrocības jaunu risinājumu izvērtēšanā. Victaulic joprojām ir ģimenes uzņēmums, un viena no tā galvenajām pamatvērtībām ir kvalitāte un uzticamība. Ugunsdzēsības nozare ir ļoti specifiska, viena kļūda materiālu izvēlē var radīt neatgriezeniskas sekas un sabojāt uzņēmuma reputāciju. Tikai dažas kompānijas šī segmenta tirgū ir pietiekami drosmīgas, lai spētu asociēties gan ar kvalitāti, gan inovācijām.
Pirmais gropētais savienojums
Uzstādīšanai gatavie savienojumi
Viens no inovatīviem risinājumiem ir uzstādīšanas gatavie savienojumi. Ir pieejami divi risinājumi – Style 009 (savienojums ar divām skrūvēm) un Style 109 (savienojums ar vienu skrūvi). Savienojumi ar divām skrūvēm ir pieejami diapazonā no DN32 līdz DN300, bet risinājums ar vienu skrūvi ir pats jaunākais izstrādājums un pieejams diapazonā no DN32 līdz DN100. Abi savienojuma veidi ir inovatīvi izstrādājumi, kuriem nav analogu risinājumu tirgū un kuri atšķiras no konkurentiem ar vairākām priekšrocībām.
-
Citus tirgū pieejamos savienojumus pirms montāžas nepieciešams izjaukt un apstrādāt ar slīdvielu. Savukārt Victaulic savienojumu blīvgumija ir pārklāta ar lubrikantu, kas garantē montāžu bez elementu izjaukšanās. Šāds risinājums ļauj pat par piecām reizēm samazināt savienojumu montāžas laiku.
-
Blīvgumijā ir iestrādāta atdure, kas nodrošina divas priekšrocības. Pirmā ir montāžas ērtums, jo atdure garantē precīzu savienojumu novietojumu starp caurulēm. Savukārt galvenā priekšrocība ir palielinātā sistēmas drošība, jo šāds risinājums garantē hermētiskumu starp gumiju un cauruli. Līdz ar to sistēmās, kas atrodas aizsalstošās vietās, savienojumā neiekļūst ūdens, sistēma gada aukstajā periodā neaizsalst un funkcionē ilgtermiņā.
-
Vēl viena no galvenajām priekšrocībām ir blīvgumijas elastība. Victaulic ļoti lielu uzmanību pievērš materiālu kvalitātei un ilgmūžībai. Līdz ar to katra blīvgumija tiek gatavota atbilstoši lietojumam, un ugunsdzēsības sistēmām izmantotais materiāls atšķiras no citiem ar paaugstinātu elastību. Šī īpašība garantē savienojuma noturību ilgtermiņā.
-
Lielākajai daļai analogo risinājumu montējot skrūves jāpievelk ar noteiktu spēku. Tas bieži vien paildzina montāžas darbus un apgrūtina būvuzraugu darbu objektā, jo ne vienmēr tik ātri un precīzi iespējams noteikt, vai elements ir pievilkts ar nepieciešamo spēku. Ja skrūves nav pievilktas ar pietiekami lielu spēku, savienojums ar laiku var sākt tecēt vai hidrauliskā trieciena rezultātā atdalīties no sistēmas. Ja savilkšanas spēks bijis par lielu, var tikt bojāts pats savienojuma elements. Victaulic izstrādātais risinājums garantē vizuālu kontroli, kas ir daudz ātrāka un precīzāka. Šis risinājums garantē papildu priekšrocību, jo kontakts - metāls ar metālu - garantē elektrības pārvadi starp cauruļvadiem, līdz ar to sistēmu ir daudz vieglāk sazemēt.
-
Vienas skrūves tehnoloģija garantē vēl ātrāku montāžu, jo nav jāievēro papildu drošības nosacījumi. Savienojumus, kuros ir divas vai vairāk skrūves, ir nepieciešams pievilkt pakāpeniski, ar vairākiem piegājieniem. Ja šāds nosacījums netiek ievērots, blīvgumiju var savērpt un neatgriezeniski bojāt. Savienojums ar vienu skrūvi garantē bezrūpīgu montāžu ar nemainīgu drošību, jo novērš cilvēciskās kļūdas pieļaušanu. Šāds risinājums ievērojami paaugstina montāžas kvalitāti, it sevišķi situācijās, ja darbā ir pieņemti nepieredzējuši montāžas speciālisti vai darbus veic speciālisti, kas ikdienā montē citas sistēmas.
Citi risinājumi
Victaulic piedāvā arī citus risinājumus, kas uzlabo montāžas kvalitāti, drošību un paielina ātrumu. Viens no klientu iecienītākajiem produktiem ir pāreja no PE plastikāta cauruļvadiem uz gropētajiem jeb rievotajiem cauruļvadiem.
Style 907 savienojums ir unikāls risinājums, kas garantē ļoti ātru montāžu un atbrīvo montāžas veicējus no sarežģītiem un mazāk kvalitatīviem savienojumiem, kuri tiek lietoti, savienojot ūdens ievadus ar ugunsdzēsības sistēmām. Visbiežāk šādos gadījumos lieto flanču savienojumus, kas savienojuma vietās mēdz tecēt un hidrauliskā sitiena rezultātā var deformēties vai atvienoties. Šādus savienojumus ir problemātiski precīzi savienot, un tos nepieciešams pasargāt ar ugunsdrošu izolāciju. Style 907 savienojums atrisina visas minētās problēmas, jo to ir iespējams uzstādīt pazemē un pasargāt plastikāta cauruļvadu. Elements ir viegli un ātri uzstādāms, tajā pašā laikā garantējot augstākās kvalitātes prasības.
Tehniskais atbalsts un semināri
Lai arī cik kvalitatīvi būtu piedāvātie materiāli un inovatīvās tehnoloģijas, tomēr galvenais ir nemitīga nozares profesionāļu zināšanu pilnveide un attīstība. Lai arī cik kvalitatīvs montāžas materiāls tiek izmantots, tas var būt nepareizi projektēts un uzstādīts.
Victaulic piedāvā pilnvērtīgu tehnisko atbalstu, sākot no projektēšanas un beidzot ar montāžas un sistēmu apkalpojošiem uzņēmumiem. Teorētiskās mācības iespējams sākt ar Victaulic University mājaslapas apmeklēšanu. Arī visi tehniskie rasējumi un BIM pielikumi ir pieejami mājaslapā ikvienam interesentam. Victaulic rīko dažādus neklātienes un klātienes seminārus, kuros piedalās daudz nozares profesionāļu. Šādi tiek veicināta informācijas apmaiņa starp produktu ražotājiem un izmantotājiem, veicinot nepārtrauktu nozares attīstību un meklējot kvalitatīvus un ilgmūžīgus risinājumus.
Informācija par Victaulic produktiem
https://www.victaulicuniversity.com/
https://www.vicflex.com/
https://www.victaulic.com/assets/uploads/literature/G-105.pdf
Raksts tapis sadarbībā ar Latvijas Būvinženieru savienības izdevumu "BŪVinženieris".