Kabeļi
Elektrokabeļi ir viena no svarīgākajām sastāvdaļām katras ēkas būvniecībā. Pareiza kabeļu izvēle ir pamats, lai nodrošinātu ēkas funkcionālitāti. Kabelis ir elektriskā strāvas lādiņa vadītājs, kurš tiek aizsargāts ar izolāciju no apkārtējas vides iedarbībām. Par vadītāja materiālu tiek izmantots vai nu varš vai alumīnijs, galvenā atšķirība ir metālu blīvums.
Alumīnija kabeļi būs ar lielāku kabeļa šķērsgriezumu savukārt vara kabeļi būs smagāki. Izmaksu ziņā alumīnija kabelis būs lētāks, bet vara kabelis būs elastīgāks. Vara kabeļi būs ar mazāku kabeļa šķērsgriezumu, tāpēc tie ir vieglāk montējami.
Kabeļus ir iespējams iedalīt pēc vairākiem kritērijiem.
- Pēc izmantošanas vietas: iekštelpu, ārtelpu, zemē guldāmajos kabeļos, gaisa līniju kabeļos
- Pēc dzīslu skaita un dzīslas šķērsgriezuma, kas atkarīgs no paredzētās iekārtas jaudas
- Dzīslas veids – monolīts jeb cietais kabelis , vītais kabelis jeb mīkstais kabelis, vītais pāris.
- Pēc izolācijas veida (nosaka maksimālo darba temperatūru) – PVC izolācija (līdz 85 ° C), XLPE (cross linked polyethylene) (līdz 90 ° C), gumijas izolācija (līdz 90 ° C), gumijas silikona izolācija (līdz 150 ° C)
- Pēc sprieguma noturības – zemsprieguma (jauda līdz 1kV), augstsprieguma (jauda līdz 11 kV), super sprieguma kabeļi (līdz 33kV), īpaši augsta sprieguma kabeļi (jauda līdz 66 kV)
- Pēc krāsas – balts (iekštelpas), melns (āra darbiem), pelēks (sakaru kabeļi), sarkani (apsardzes sistēmas , ugunsdrošie kabeļi), orandži (ugunsdroši kabeļi)
- Pēc ugunsizturības ilguma – E30 (30 minūtes), E60 (60 minūtes), E90 (90 minūtes)
Kabeļu aizsargcaurules
Kabeļu montāžu parasti veic iebūvējot kabeli, lai tas nebūtu redzams, tas nozīmē, ka kabelis tiek iemūrēts sienā, ierakts zemē, vai nepieciešams veikt montāžu atklāta saulē un tāpēc, lai pasargātu kabeli no mūra vai zemes spiediena un saules iedarbības, tiek izmantotas kabeļu aizsargcaurules jeb gofras, gludsienu caurules, kabeļu aizsargcaurules ar ultraviolēto staru aizsardzību un dalāmās kabeļu aizsargcaurules.
Kabeļu aizsargcaurules pasargā kabeļus no mehāniskas iedarbības. Atkarība no vietas, kur tiek kabelis ar aizsargcauruli montēts, kabeļu aizsargcaurules iedala spiediena izturības klasēs – 320N (Ņūtoni) (iekštīklos, griestos, sienās), 450N (āra darbos – zaļajā zonā, vietās, kur staigā cilvēki), 750N (braucamajā daļā, iztur mašīnas svaru), 1250N (smagā tehnika, lidmašīnas).
Lai arī vizuāli varētu atsķirt aizsargcaurules, tās iedala pēc krāsas – pelēkas (iekštīkli) , sarkanas (ārtīkli), telekomunikāciju aizsargcaurules (pelēkas), melnas (pret ultraviolēto starojumu).
Kabeļu remontdarbos tiek izmantotas dalāmās kabeļu aizsargcaurules. Kuras arī atšķiras pēc mehāniska spiediena izturības klases – 320N, 450N, 750N.
Lai atvieglotu montāžas procesu, paātrināt darbu izpildes laiku, ražotāji piedāvā gatavu produktu – kabelis ievilkts kabeļu aizsargcaurulē (pre-wired ).
Šī tehnoloģija attīstās, jo ar tās palīdzību ir iespejams ekonomēt gan laiku, gan izmaksas.
Pieprasījums pēc kabeļiem ir milzīgs, tāpēc ir arī ļoti daudz kabeļu ražotāji, kuri nodrošina ļoti kvalitatīvu produkciju. Tā kā Onninen pamatā ir kvalitāte un ilgtermiņa sadarbība, tāpēc Onninen sadarbojas ar uzticamiem un kvalitatīviem kabeļu ražotājiem.